Son Dakika:
Erdal ÖZTÜRK
Tarih 02.08.2013
Hit 1344
Paylaş
Etiketler
İceriğe
ODAKLAN

Erdal ÖZTÜRK

CHP ve Dost Beykoz


Dost Beykoz'un kurucuları ve yazar kadrosu kurulduğu günden bugün geldiğimiz sürece kadar birçok evre geçirmiştir. Dost Beykoz kadroları içinde her siyasi partinin üyeleri olmakla birlikte düşünce ve fikir adamları toplumun her katmanından gelen ve bu katmanların oluşturdukları homojen yapı ile Beykoz'a ve Beykozlulara hizmet vermeye devam ediyoruz.

Dost Beykoz zaman zaman siyasi yelpazedeki dengelerden eleştirileri acımasızca almıştır. Haklı olmuştur, haksızlık olmuştur ama eleştiriler hep olacaktır. Gazetecilik yapıyorsun. Gazeteciliğin yapıldığı yerde bunlar olacaktır, olmaması normal değildir.

Dost Beykoz özellikle siyasetin hep AK Parti kanadına oturtturulmuştur. İki dönem Beykoz Belediyesi'nde AK Parti yönetimi olmuştur. Dost Beykoz'un Muharrem Ergül veYücel Çelikbilek ilişkiler grafiğinde inişler ve çıkışlar olmuştur. Bunların birçoğunu biliyorum. Ben asıl Dost Beykoz'un CHP ilişkilerine değinerek yazmak istiyorum.

Dost Beykoz yayın hayatına başladığında CHP ilçe başkanı Metin Çanak'tı. Metin Çanak iki kongre geçirdi. Yaklaşık 4 yıl ilçe başkanlığı yaptı. Onun döneminde CHP Beykoz'da fırtınalı günler de geçirdi. Dost Beykoz'da CHP ve Metin Çanak ile ilgili ilişkiler her şeye rağmen düzeyli oldu. Dost Beykoz Metin Çanak ile ilgili CHP'ye zarar verecek hiçbir haberin içine girmedi.

Metin Çanak'tan sonra rahmetli Mahmut Yavuz ilçe başkanı oldu. Mahmut Yavuz'un ilçe başkanlığı döneminde CHP, Dost Beykoz ile altın çağını yaşadı. Dost Beykoz'un manşetleri ve ana sayfaları CHP haberleri ile dolup taştı. Dost Beykoz'un Mahmut Yavuz'a müthiş saygısı ve sevgisi vardı. Mahmut Yavuz'un da Dost Beykoz'a bakışı standartların çok üzerindeydi. Mahmut Yavuz döneminde Dost Beykoz ilişkilerinin tavan yapması tabii ki birçok kesimi rahatsız ediyordu. Yine o dönemin CHP meclis üyeleri Şerafettin Köksal, Nejdet Durmuş, Şenol Erener, Kamil Adnan Güner, Bülent Çolak, Mehmet Demir, Semra Zeynep Sağlar, Alparslan Erdin, Salim Kaşkır ve Erdal Öztürk ile de ilgili olumsuz haberler Dost Beykoz'da yer almadı. Olumsuzluğa sebep olabilecek durum olsaydı pek ala yapılırdı. Ama o dönemin meclis üyeleri hiçbir şaibeye karışmadılar. Dost Beykoz'da o dönem AK Partili meclis üyeleri ile ilgili haberler yer aldı. İstense ima yolu ile de olsa CHPli meclis üyelerine kopyala-yapıştır yapılırdı. Ama Dost Beykoz bunlara tenezzül etmedi ve etmeyecektir.

Mahmut Yavuz rahmetli olduktan sonra Ayten Kayalıoğlu dönemi başladı. Ayten Kayalıoğlu yerel seçim geçirdi. Yerel seçimin sancıları çok olur. O dönemlerde Ayten Kayalıoğlu'na yerel basının bir kısmından çok saldırılar oldu. Hak etmediği saldırılara maruz kaldı. O dönemlerde CHP ilçe başkanına ve bir bayana Dost Beykoz sahip çıktı. Dost Beykoz'da Ayten Kayalıoğlu ile ilgili hiçbir olumsuz haber çıkmazken bilakis tam tersine en az CHP örgütü kadar Ayten Kayalıoğlu sahiplenildi.

Ayten Kayalıoğlu'ndan sonra deneyimli ve tecrübeli İsmet Konca dönemi başladı. İsmet Konca yerel basın ilişkileri üst düzeylerde seyretti. Dost Beykoz’un İsmet Konca ile ilişkileri gözden geçirildiğinde hiçbir sıkıntı görülmemiştir. İsmet Konca Dost Beykoz'da röportaj, demeç ve yorumları ile birinci sayfalarda yerini almıştır.

İsmet Konca'nın istifası ile boşalan başkanlığa Nagihan Akan geldi. Nagihan Akan çok sıkıntılı bir süreçte göreve başladı. Kendini CHPli olarak lanse edenlerin birçoğundan olumsuz nasipler aldı. Dost Beykoz'da Nagihan Akan ile ilgili haberler hiçbir zaman CHP'yi rahatsız etmemiştir. Nagihan Akan döneminde Dost Beykoz geleneği bozmayarak CHP ilçe başkanına sayfalarında hak ettiği değeri fazlasıyla vermiştir.

Dost Beykoz'un CHP ilçe başkanları ile yürüttüğü ilişkiler Hızır Yılmaz ile bozuldu. Aslında Hızır Yılmaz ilk geldiğinde bu ilişkiler kısa da olsa bir müddet iyi gitti. Sonra önce muhtarlar sonra STK başkanları ve sıra Dost Beykoz'a da geldi. O kadar ileri gitti ki Kader Gür'ün rahmetli annesine bile dil uzatma küstahlığını gösterdi. Dost Beykoz her şeye rağmen CHP'nin kurumsal kimliğine ve CHP Beykoz içindeki gerçek dinamiklerin hatırına CHP'ye zarar gelmemesi adına bu süreci "ya sabır!" diyerek tamamlamaya çalıştı.

Bu dönemin CHPli meclis üyeleri ile ilgili de Dost Beykoz sayfalarında olumsuz haberler yer almadı. Ayyuka çıkan rüşvet iddiaları hariç tabii ki. Bu mecburen kamuoyunu bilgilendirme adına gerekliydi. Parti disiplin olayı olmuş, olay ulusal basına kadar gitmiş, yer verilmemesi gariplik olurdu.

Bugün CHP ilçe başkanı Bahadır Yavuz. Yönetim kurulu üyeleriyle kenetlenmiş, tüm aday adaylarına eşit mesafede. Gelişi CHP örgütünde olduğu kadar Beykoz kamuoyunda da heyecan yarattı. En az CHP oylarında yüzde 5 sıçramanın olduğunu şimdiden söyleyebilirim. Dost Beykoz'un da yazdığı gibi 3. Yavuz dönemi, CHP'nin özlediği başarıları yakalayacak yörünge oluşturmaya başladı. CHP Dost Beykoz ilişkileri Bahadır Yavuz ile yeniden düzeleceği umudunu görüyorum.

Sevgili okuyucularım, Dost Beykoz ile CHP ilişkilerini en yakından bilen birisi olarak sizlerle samimi bir şekilde paylaştım. Tabii ki yazamadıklarım da oldu. Belki ilerde yazarız. Bu tanıklardan birisi de CHP'de yıllarca yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yapmış olan Dr. Ercan Bülbül'ü de zikretmeden geçemeyeceğim. Genç yaşta rahmetli oldu. Onunla yapacak çok şeyimiz vardı. Ama takdiri ilahi... Onun olmayışı bir eksik değil, çok eksik...

Bana sorulan soruların başında geliyor: "CHP'nin adayı kim olacak?" Ağustos ayının çıkması gerekiyor. Tahminlerim tabii ki var. Ama buradan yazmak şimdilik doğru olmaz. Anketler yapılıyor ve yapılacak. Anketler doğrultusunda aday netleşecek. Deniliyor ki: "anketlere göre karar verilir mi?" Tabii ki verilecek. Yoksa niye yapılsın ki anketler? Eğer anketlerin sonucuna göre karar verilmezse bu iş nereye benzer biliyor musunuz? Üniversitelerde rektör seçimlerinde ilk üçe giren rektör adayları Cumhurbaşkanına sunulur. Atıyorum, Ahmet 300 oy, Mehmet 210 oy, Osman 35 oy. Cumhurbaşkanı da bunlardan birisini atayacak. 35 oy alan Osman'ı atayabilir ve atadı da... CHP'de bu anti demokratik durum olmayacağına göre halk anketlerde kararını vermiştir. Herkesin kendine göre bir gücü vardır. Aday olmak için ya da aday yaptırmak için. En büyük güç halk gücüdür. Cumhuriyet halksız olamayacağına göre bu sefer tamam inşallah.


2014 © Beykoz Güncel Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Beykoz Güncel bu sorumluluğu yüklenmez.
Beykoz Güncel Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği Üyesidir.

Beykoz Güncel'i Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle