Tarih 19.03.2012
Hit 12444
Paylaş
Yazdır Yazıcı dostu çıktı al
Resim 0
Video 0
Akıllı Resim 0
Ses 0
Etiketler   2B   Beykoz   Köyler   Mahalle   Raiç Bedel  
İceriğe
ODAKLAN
  YAZI ARŞİVİNİ GÖR

ÖZEL DOSYALAR

İşte Beykoz’un 2B rayiç bedelleri

İstanbul'daki orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışından beklenen hâsılat bu paranın büyük bir bölümünü İstanbul’da en fazla 2B arazisi bulunan Beykoz halkı ödeyecek.

Orman vasfını kaybetmiş 2-B arazileri, Meclis komisyonunda kabul edilen maddelere göre rayiç bedelin yüzde 50'sine satılacak. Milli Emlak Genel Müdürlüğü, 2-B arazileri için rayiç bedelin yüzde 100'ü için belirlediği tutar 26 milyar liraydı. Arazilerin rayiç bedelin yarısına satılacak olmasıyla 2-B satışından Hazine'nin elde edeceği gelir 13 milyar lira olarak hesaplandı.

 
 
İstanbul’da en çok parayı Beykozlular ödeyecek
 
Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı düzenlemenin yasalaşması ile birlikte İstanbul'daki orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışından beklenen hâsılat hedefi 8 milyar lira olarak belirlenirken, bu paranın büyük bir bölümünü İstanbul’da en fazla 2B arazisi bulunan Beykoz halkı ödeyecek.
 
 
Hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50'si olacak. Başvuru sahipleri, satış bedellerine mahsup edilmek üzere, belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan yerler için 2 bin lira, dışında olan yerler için bin lira başvuru bedeli ödeyecek.
 
 
Satış bedeli peşin veya taksitle ödenebilecek. Peşin satışlarda, yüzde 20 indirim uygulanacak, bu bedel idarece yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödenecek. Tebliğ edilen satış bedeline itiraz edilemeyecek, dava açılamayacak. Taksitle satışlarda, satış bedelinin yüzde 10'u, yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, kalanı ise en fazla 5 yılda 10 eşit taksitte faizsiz ödenecek. Satış bedelini ödemeyenlerin, doğrudan satın alma hakları düşecek. Ancak taksitlerden ikisinin vadesinde ödenmemesi yükümlülüklerin ihlali anlamına gelmeyecek, gecikme zammı uygulanacak.
 
 
Beykoz’da rayiç bedel çalışmaları sürüyor
 
Diğer yandan Beykoz’da en çok tartışma konusu olan rayiç bedellerin belirlenmesi konusunda da çeşitli çalışmalar yapılıyor… İlgililerin üzerinde çalıştığı fiyatlandırma listesinde ise en yüksek rayiç bedel, 1000 lira ile Çavuşbaşı Çengeldere'de gözüküyor.
 
 
Beykoz’un köy ve mahallelerine yönelik ayrı ayrı yapılan fiyatlandırmada, en düşük bedel ve en yüksek bedeller belirlenirken, mahalle veya köy içinde satılacak yerler, en düşük fiyatın altında olamayacağı gibi en yüksek fiyatın üzerine de çıkamayacak.
 
Fiyatlandırmalar, arazinin konumuna göre, en düşük ve en yüksek bedel aralığında belirlenecek. Vatandaşlar ise en düşük ve en yüksek bedel arasında belirlenecek fiyatın % 50’sini ödeyecek.
 
İşte Beykoz’un köy ve mahalleri için belirlenen rayiç bedeller:
 
 
 
Kaynak / Dost Beykoz

2014 © Beykoz Güncel Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Beykoz Güncel bu sorumluluğu yüklenmez.
Beykoz Güncel Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği Üyesidir.

Beykoz Güncel'i Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle